کلاس اولی ها
شوق حضور کلاس اولی‌ها همراه با ترس از کرونا

شوق حضور کلاس اولی‌ها همراه با ترس از کرونا

شوق حضور کلاس اولی‌ها همراه با ترس از کرونا:

شوق حضور در مدرسه و جشن کلاس اولی ها خاطره ای فراموش نشدنی است که امسال با چاشنی دلواپسی های ابتلا به ویروس کرونا توام شده است.

کلاس اولی ها

بايدها و نبايدهاي روز اول مدرسه برای شاد بودن کلاس اولی ها

يار دبستانی من! شاد باش
اشک‌ها و لبخند‌ها است. خيلی‌ها ريزريز اشک می‌ريزند و بعضی‌هايشان به اندازه تمام پهنای صورت‌شان لبخند می‌زنند و شادند. روپوش‌ها رنگ‌رنگ با رنگ‌هایي شاد، رقص رنگ‌ها را در شيطنت‌ها و جست و خيزهايشان به يادتان می‌آورد و شما را غرق در خيال به سال‌ها پيش وقتی خودتان روز اول مدرسه را آغاز کرديد می‌برد. روز اول مدرسه، يکی از به يادماندنی‌ترين خاطرات زندگی همه ماست.

روز اول مدرسه برای بيشتر کلاس‌ اولی‌ها، تجربه‌ای عجيب و واقعه‌ای بزرگ است.
جدايی از والدين و اولين ساعات را به دور از خانه در محيطی جديد سپری کردن شايد چندان دلچسب نباشد و واکنش‌های گوناگونی را در بچه‌ها بيدار کند. شما به عنوان پدر و مادر فکر می‌کنيد چگونه می‌توانيد فرزندتان را برای اولين روز مدرسه آماده کنيد و اين روز را به يادماندنی‌ترين روزهای زندگی سازيد؟

کلاس اولی‌ها

دنیای کودکان را با کرونا تلخ نکنیم :

هشدارهای مکرر و ترساندن زیاد کودک از ویروس کرونا برای کودکان اضطراب زاست و بیماری ایجاد می‌کند.
بر این اساس بهتر است به جای کنترل کودک، محیط را کنترل کنیم و دنیای زیبای اولین روز مدرسه کودکان را با ترس از کرونا تلخ نکنیم.

می ­توانیم با نقاشی یا خمیربازی یا گل بازی یا حتی کاردستی ترس کودک را برون­ ریزی کنیم زیرا کودکان زبان ابراز درست احساسات خود را ندارند. مثلاً به کودک بگوییم بیا ترس هایت را نقاشی کنیم یا بیا از ترسهایت  یک کاردستی درست کنیم. از طرفی ترس خودمان را نیز به عنوان والدین انکار نکنیم و یک فضای حمایتی برای کودکان فراهم کنیم.

چراغ‌هاي اضطراب خاموش

کلاس اولي‌ها در اين روز با محيطي جديد و بزرگ، آدم‌هاي جديد و قوانين تازه آشنا مي‌شوند که همه آنها مي‌توانند استرس‌زا و اضطراب‌آور باشند. بهروز جليلي، روانپزشک کودکان، عقايد تامل‌برانگيزي در اين‌باره دارد. او مي‌گويد: «دانش‌آموزان کلاس اولي به دو گروه تقسيم مي‌شوند؛ گروه اول آنهايي هستند که تجربه مهد کودک را داشته و تحمل دوري از والدين را تجربه کرده‌اند و به دور بودن از خانه تا حدودي عادت کرده‌اند و گروه دوم آنهايي هستند که براي اولين بار دوري از خانواده را تجربه مي‌کنند که به طور طبيعي، در گروه دوم کار معلم و والدين قدري مشکل‌تر است».
او می افزايد: «والدين بايد در اين روزها آموزش‌هايي را براي فرزندان خود داشته باشند؛ آموزش‌هايي که در آن شيوه برخورد با اطرافيان چگونگي آماده شدن سريع براي رفتن به مدرسه و شيوه پوشيدن لباس کودکان به وسيله خود آنها در نظر گرفته شود.» آشنا کردن کودکان با برخي نکات ساده مي‌تواند چراغ‌هاي اضطراب‌ را در روز اول مدرسه در ذهن‌شان خاموش کند.

کلاس اولی ها

توصیه هایی در مورد کلاس اولی ها :

کلاس‌ اولی ها را روز اول با لباس‌هايي راحت به مدرسه بفرستيد.
کفش راحت، روپوش و مقنعه راحت و شلواري که تنگ نباشد. ، کودکان را در اين روز زير فشار و استرس کمتری قرار خواهد داد. پس از پايان روز اول مدرسه، در راه بازگشت به خانه و يا هنگامی که فرزندتان به منزل بازگشت به صحبت‌های او به دقت گوش دهيد.
در اين صحبت‌ها شما مشکلات و ترس‌هاي او را خواهيد يافت و می توانيد راه‌حل‌هايی مناسب را برای حل آن در پيش گيريد. به او نشان دهيد که دوست داريد داستان‌هاي مدرسه‌اش را بشنويد
به اين ترتيب تشويق خواهد شد آنچه برايش در مدرسه رخ می دهد، برايتان تعريف کند و مشکلات و شادی هايش را با شما در ميان بگذارد.

کلاس اولی ها

برای کمک به کاهش اضطراب ناشی از ویروس کرونا، با کودکان صحبت کنید

به کودکانتان بگویید بزرگسالان در حال تلاش هستند تا آسیبی به آنها وارد نشود.
بیماری همه‌گیر کوید-19 در شرایط سیال قرار دارد. بزرگسالان می‌توانند به کودکان اطمینان دهند که حتی تغییر شرایط، مثلاً اقدامات احتیاطی خاص، فقط برای این است که آسیبی به هیچ یک از ما وارد نشود.

دکتر روگرز می‌گوید: «مهم است کودکان بدانند که افراد بزرگسال بسیاری سخت در تلاش هستند تا اطمینان یابند که این بیماری افراد زیادی را بیمار نکند.» «می‌توانیم به آنها بگوییم که افراد واقعاً باهوشی در این زمینه سخت در حال تلاش هستند.

برای بزرگسالان، انجام صحیح مسائل بهداشتی و الگوسازی صحیح آن برای کودکان، مانند شستشوی مداوم دست‌ها، بهترین راه برای واداشتن کودکان به انجام آن است.لازم است که کارها مستمر باشد و به کودکان یادآوری شود که پس از بازی بیرون از منزل یا پیش از صرف غذا دست‌هایشان را با آب گرم و صابون بشویند و سعی کنند چشم‌ها، بینی و دهان خود را لمس نکنند.